skup-sie-na-tym-co-robisz

Historia

ON przyszedł wcześniej do domu, żeby zjeść z NIĄ kolację. Zadzwoniła Szefowa, żeby ustalić plan działań na kolejny tydzień. Miało być pięć minut, ale rozmawiali godzinę. Kolacja wystygła, Ona obrażona. I po wieczorze. Następnego dnia zaprosił ją w ramach przeprosin do restauracji. Zapomniał jednak wyłączyć komórkę. Kiedy zobaczył, że dzwoni ważny klient, przeprosił Ją na chwilę i wyszedł, żeby porozmawiać. Głupio było Mu skończyć, więc w rezultacie gadał tak przez pół godziny. Kiedy wrócił do stolika, Ona kończyła już zupę. Jego zupa stała zimna.

ONA zaczęła gotować. Zadzwoniła JEJ matka i zaczęła opowiadać o spotkaniu z dawno nie widzianym kuzynem. ONA jej nie słuchała. Całą energię skupiła na studiowaniu nowego przepisu, przez co matce zrobiło się przykro. Z pretensją powiedziała, że córka nie ma dla niej czasu. Zadzwonił mąż. Gotując, próbowała go słuchać, ale średnio to wyszło. Znowu pojawiły się pretensje. Potem przyszły ze szkoły dzieci. Prześcigały się w opowiadaniu szkolnych newsów, a ONA w tym czasie myślała  tym, co jeszcze dzisiaj musi zrobić. – Mamo, czy TY nas wogóle słuchasz? – zapytały, widząc, że jedyną reakcją matki jest uśmiech i ciągłe powtarzanie : „Ach, tak?”

Komentarz

Bawisz się z dzieckiem? Piszesz raport w pracy? Jesz kolację ze znajomymi? Skup się na tym, co robisz i rób to najlepiej, jak potrafisz. Kiedy jesteś w pracy, nie rozmyślaj o tym, co jeszcze musisz zrobić w domu. Kiedy układasz klocki z dzieckiem, nie rozmawiaj z przyjaciółką/partnerem biznesowym przez telefon. A kiedy jesteś na randce ze swoim facetem/kobietą, nie myśl o dzieciach. Rób jedną rzecz, ale porządnie.

Rozwiązanie

A co w sytuacji, jeśli ktoś chce czegoś od Ciebie a Ty akurat nie masz czasu?

Grzecznie odmów i zaproponuj inny termin spotkania/rozmowy. Lepiej powiedzieć NIE, niż robić coś byle jak. Bo wtedy nikt nie jest zadowolony.

Przewiduj sytuacje. Jeśli Twoja mama potrzebuje codziennej rozmowy, umów się, że np. codziennie, jadąc do pracy będziesz do niej dzwonić. Zaplanuj także czas tylko dla swoich dzieci, które, nawet jeśli są duże potrzebują Twojego wsparcia. Nie zapominaj także o swoim partnerze – wzajemna bliskość to podstawa. Poza tym, jeśli Ty go nie wysłuchasz, zrobi to ktoś inny, czego pewnie nie chcesz. Może wieczorem pójdziecie wspólnie na jakieś zajęcia lub na spacer z psem? Albo umówicie się na telefon w środku dnia, żeby opowiedzieć sobie o tym, jak spędziliście dzień?

Pytania na dziś

Czy skupiasz całą uwagę na tym, co robisz? Czy umiesz „przeżywać” teraźniejszość, bez myślenia o tym, co zrobisz w przyszłości? Czy żyjesz „tu i teraz”? Czy potrafisz grzecznie i uprzejmie odmawiać?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *