i-tak-ci-sie-nie-uda

Historia

On prowadzi rodzinną kancelarię. Pomimo wysokich zarobków czuje, że ta praca nie jest dla Niego. Nudzą go te wszystkie paragrafy, jest coraz bardziej znużony. Postanowił coś zmienić i zapisał się do szkoły filmowej, żeby nauczyć się pracy z kamerą. Wiedział, że jego decyzja wzbudzi sprzeciw rodziny. Nie sądził jednak, że aż tak duży. – Po co to robisz, skoro masz już zawód w ręce? – zapytał Go ojciec.  – Za stary jesteś na zmianę zawodu. Dobiła Go żona – Myślisz, że z filmów utrzymasz rodzinę? Szczerze wątpię! 

Ona jest na urlopie wychowawczym i zajmuje się dziećmi. Jest coraz bardziej sfrustrowana, bo za pół roku ma wrócić do pracy, jednak na samą myśl o tym, boli Ją brzuch. Marzy o zmianie zawodu – zawsze lubiła projektować. Zapisała się więc do studium, żeby podnieść kwalifikacje. – Po co to robisz? – zapytała Ją koleżanka. – Myślisz, że ktoś przyjmie do pracy 30-letnią graficzkę bez żadnego doświadczenia?

Komentarz

Kiedy mamy jakiś pomysł, inni ludzie mogą próbować ściągnąć nas w dół. Mówić wprost, że nam się nie uda, że się nie nadajemy lub z udawaną troską – że powinniśmy być ostrożni. Może nawet będą się z nas wyśmiewać lub nas krytykować (nie mylmy z konstruktywną krytyką), bo będzie przeszkadzać im nasza zmiana. Bo będzie zmieniać to, co było schematem, bo będą bali się nas stracić, bo źle nam życzą, myślą tylko o sobie lub po prostu są zazdrośni.

Warto zachować w tajemnicy swoje plany lub mówić o nich osobom, które są do nas przyjaźnie nastawione.  A co, jeśli agresywnym krytykantem jest bliska nam osoba? Warto trzymać ją na dystans lub uzbroić się w cierpliwość (o ile mamy w sobie tyle siły) i z uporem maniaka powtarzać – To jest MÓJ wybór i wyłącznie MOJA sprawa. A jeśli to nie pomaga? Można się odsunąć od takiej osoby. Lub cierpieć. Zawsze mamy wybór.

Pytania na dziś

Czy jesteś przygotowany na krytykę? Czy wiesz, co wtedy zrobisz? Co powiesz? Jak zareagujesz? Czy zastanawiasz się nad tym, dlaczego ktoś sabotuje Twoje cele? Czy chce Ci pomóc czy wręcz przeciwne? Czy umiesz rozróżnić krytykę konstruktywną od zwykłej? Czy masz wokół siebie prawdziwych przyjaciół?

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *