zorganizuj sobie zycie

Historia

ONA wstała rano, wzięła prysznic, zrobiła śniadanie, odwiozła dzieci do szkoły, wróciła z powrotem do domu i resztę czasu poświęciła na domowe porządki i robienie obiadu. Nawet nie zauważyła, jak minęło kilka godzin. Pojechała po dzieci, nakarmiła je, pomogła w odrabianiu lekcji. Zrobiła zakupy Mamie (była chora), zrobiła pranie (żeby cała rodzina miała co na siebie włożyć), wyprasowała wszystkie koszule (dla męża) i usiadła na kanapę. – Ale jestem padnięta … – powiedziała na głos. – To dlaczego sobie nie odpoczniesz? – zapytał mąż, który właśnie wrócił do domu.

No właśnie, dlaczego?

Komentarz

Mało która z nas, umie odpoczywać. Zawsze znajdziemy sobie coś do roboty, nieważne co, byleby tylko coś robić. Bo musimy, bo chcemy, bo mamy dzieci, bo pranie, gotowanie, praca, bo to czy tamto. W końcu jest tyle rzeczy do zrobienia. A potem jesteśmy zmęczone i narzekamy.

Zadbajmy więc o to, żeby wygospodarować w ciągu dnia czas tylko dla siebie. Małe dziecko możesz zostawić na chwilę z partnerem, babcią lub nianią a starsze wysłać do kolegi. Nie masz dzieci? – to jeszcze lepiej, będzie Ci łatwiej zaplanować czas wolny. Tak, tak – bo czas wolny trzeba po prostu zaplanować. Jako obowiązkowy punkt każdego dnia. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego partnera. Żeby ON także miał czas na odpoczynek.

Co zrobić, aby naprawdę wypocząć?

  • Rób tylko to, co sprawia Ci autentyczną przyjemność np. czytaj książki, weź kąpiel z bąbelkami, idź na spacer z psem, spotkaj się z przyjaciółmi, zadzwoń do koleżanki, poucz się języka, idź na siłownię lub po prostu poleż sobie na kanapie z gazetą w ręce.  Prace domowe to nie przyjemność, ale praca. Nawet, jeżeli bardzo je lubisz.
  • Bądź wyrozumiała: jeśli Twój partner chce w swoim wolnym czasie ciupać godzinę na kompie, nie rób mu wyrzutów sumienia – jest to jego czas i może robić, co mu się podoba. Podobnie jak Ty. Ważne jest, aby w tym czasie nie dzwonić i nie przeszkadzać z byle powodu drugiej osobie tak, żeby faktycznie mogła się zregenerować. Daj odpocząć Jemu a On da odpocząć Tobie.
  • Dzieci. Zastanów się, kto w Twoim wolnym czasie zajmie się dziećmi? Partner, dziadek, kuzynka czy siostra? Jeśli nie masz wokół siebie kogoś bliskiego, wynajmij nianię na godzinę dziennie. Może sąsiadka obok chętnie Ci pomoże? Albo studentka z pierwszego piętra? Pracujesz do 18? Jeśli tak, to ciężko Ci będzie wygospodarować wolny czas, biorąc pod uwagę, że w domu będzie czekał stęskniony dzieciak. Wykorzystaj dojazd do pracy na słuchanie ulubionych płyt, telefon do koleżanki lub naukę języka z płytki a prawdziwy odpoczynek zaplanuj na weekend.

Pytania na dziś

Czy wiesz, że Twoje dobre samopoczucie zależ wyłącznie od Ciebie samej i sama też musisz zadbać o swój odpoczynek? Co planujesz zrobić dzisiaj dla siebie? I konkretnie o której godzinie? Kto w tym czasie zajmie się dziećmi? (o ile je masz).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

5 komentarzy dla “Naucz się odpoczywać”

  1. Odpoczynek jest bardzo ważny, bo gdy jesteśmy zmęczeni wszystko idzie nam wolniej i bardziej opornie. Czasem ciężko znaleźć tą godzinę na relaks, ale naprawdę warto zadbać o siebie, bo kto zadba o nas, jeśli my sami o siebie nie zadbamy? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *