Wiesz, na co Twoje dziecko jest uczulone i unikasz tych produktów? A wiesz, co trzeba zrobić, żeby zapobiec kolejnym nietolerancjom/alergiom? No przyznaj się, wiesz czy nie? 🙂 Bo ja nie wiedziałam, dopóki nie zrobiłam badań MRT. Które, poza wskazaniem alergenów, nauczyły mnie, jak zapobiegać alergiom. Więcej o tym badaniu przeczytacie w innym wpisie (KLIKNIJ TUTAJ)

Jeśli masz w domu alergika, to wiesz, że jego żywienie to nie jest prosta sprawa. Część rzeczy jeść nie może, część nie lubi, więc często w efekcie je kilkanaście produktów na krzyż.

I właśnie taka jednostronna dieta może powodować kolejne nietolerancje.

Dlaczego?

Bo nadużywanie produktów często powoduje, że organizm przestaje je tolerować. Nawet, jeśli dziecko nie było uczulone na cytrusy, ale codziennie robisz mu domowe, zdrowe lemoniadki z ich dodatkiem lub po przebudzeniu dajesz do wypicia super zakwaszającą wodę z cytryną, to za kilka miesięcy, lat, może okazać się, że jego organizm przestanie tolerować cytrusy. Jeśli mrozisz gigantyczne porcje truskawek, a potem serwujesz je dziecku w hurtowych ilościach w postaci marmolady, kompociku i dodatku do ciasteczek, może okazać się, że następny, truskawkowy sezon nie będzie już taki fajny, jak do tej pory. Podobnie może być z innymi produktami.

Co z tym zrobić?

Recepta jest bardzo prosta – stosujmy zróżnicowaną dietę! Jeśli w jeden dzień dajesz dziecku śliwki, kolejne podaj dopiero za 3 dni, a w pozostałe pokrój jabłko, kiwi lub banany.

W książeczce, którą dostałam razem z wynikami badań, produkty spożywcze posegregowane są w grupy. Np. w grupie Sardelowate znajdują się: anyż, kminek, marchew, koper, pietruszka i inne, w grupie Storczykowate: wanilia, w grupie Wawrzynowate: awokado, liść laurowy, cynamon i inne. Tych grup jest mnóstwo, ale generalnie chodzi o to, aby jeść produkty z jednej grupy max. raz na 3 dni. Bo to właśnie sprawi, że nie uczulimy się na kolejne produkty i będziemy żyli długo i szczęśliwie.

Uwaga! Rady zawarte w tym artykule potraktuj proszę jako sugestię, nie są one  poradą medyczną. W każdym przypadku skonsultuj swój przypadek z odpowiednim specjalistą.  

 

 

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

6 komentarzy dla “Jak zapobiegać alergiom?”

  1. Jak zawsze zgadzam się z Twoimi słowami 🙂 U córki zauważyłam, że za dużo spożywa mleka krowiego. Nieco odstawiłyśmy, teraz juz nie tak często. Bo wszystko nadmiarze szkodzi.

  2. Różnorodna dieta jest bardzo ważna. Ja dostałam w prezencie książkę U malucha na talerzu Zdrowa dieta dla niemowląt autorek Marty Jas-Baran i Tamary Chorążyczewskiej. Bardzo fajne wskazówki na temat rozszerzania diety u maluszka, jakie produkty najbardziej alergizują i przepisy od 5 miesiąca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *