Historia

Ona umówiła się z mężem na 19. Mieli zjeść domową kolację. Kiedy zadzwonił o 19.15, zadziwiła się: – Jest tak późno? Już jadę! I dotarła na 20. Makaron był zimny, mięso też, sałata zdechła a mąż był wściekły. – No i czemu się czepiasz? – zapytała zdziwiona.

Komentarz

Żadna z nas nie jest idealna i czasami każda z nas coś zawala. Najważniejsze jednak, aby umieć przeprosić, kiedy coś psujemy. Przepraszając, okazujemy szacunek drugiej osobie, która dzięki temu czuje, że jest dla nas ważna. Przeprosiny są w stanie rozładować konflikt i ucinają sprzeczki, które mogłyby się pojawić, gdybyśmy nie powiedziały tego magicznego słowa. I nie ma tu znaczenia fakt, czy ktoś przyjmie nasze przeprosiny czy nie. Najważniejsze, żeby to zrobić. Przepraszając, zrzucamy z siebie ciężar, więc pomagamy także samym sobie.

Przepraszanie samo w sobie jest naszą obietnicą poprawy. Jeśli więc, przepraszamy – róbmy to szczerze i wyciągajmy wnioski. W innym przypadku kolejne przeprosiny będą dla drugiej osoby tylko pustymi, nic nie znaczącymi słowami. A tego przecież nie chcemy 🙂

Pytania na dziś

Czy umiesz przepraszać? A jeśli nie, to dlaczego? Czy u Ciebie w domu przeprosiny były czymś normalnym? A może wręcz przeciwnie, Twoi rodzice uważali, że dzieci nie należy przepraszać? Czy Ty przepraszasz swoje dzieci? A one Ciebie? Czy umiesz przyznać się do swoich błędów czy udajesz, że wszystko jest ok? Czy bierzesz odpowiedzialność za to, co robisz i mówisz? Czy akceptujesz siebie na tyle, żeby umieć się przyznać do błędu? Czy przepraszasz szczerze?

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

21 komentarzy dla “Czy umiesz przepraszać?”

  1. Zgadzam się z tym co napisałaś. Jednak często jest tak, że ciągle przepraszamy za wszystko i wszędzie. Nadmierne używanie słowa „przepraszam” wzbudza w nas nieustanne poczucie winy, nawet jeśli dana sytuacja tego nie wymaga. Dlatego zachowajmy równowagę. Także w przepraszaniu. 🙂

    1. Jak słusznie zauważyłaś, bezustanne przepraszanie za wszystko może też być problemem. Równowaga jest bardzo ważna 🙂

    1. No tak, same przeprosiny są tak jakby obietnicą naprawienia błędów, ale tylko w przypadku, kiedy są szczere.

  2. Ze słowem przepraszam jest tak jakoś dziwnie 🙂 Wciąż przepraszamy o duperele, nie mamy problemu żeby przeprosić w mało ważnych kwestiach, a kiedy trzeba- udajemy, że nie znamy tego słowa…

  3. Iwona lubię te Twoje pytania 🙂 Zgadzam się z Tobą – przepraszanie jest ważne, choć czasem jest trudne. Ważne jest to, by za przeprosinami, tak jak piszesz, szła obietnica poprawy, ulepszenia swojego zachowania. W przeciwnym razie będą to tylko puste słowa, tracą one swoją wartość.

  4. Byłam wychowana i tak też wychowuje córka że należy przepraszać bez względu na wiek. Przepraszam to bardzo ważne słowo i jeśli ja coś zawienie potrafię przeprosić córka i ona to rozumie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *