Historia

Niedawno usłyszałam pewną historię. O mężczyźnie, który zginął w wypadku, osieracając dwójkę dzieci i zostawiając żonę, z którą mieszkał w domu swoich rodziców. Po jego śmierci teściowie wyrzucili z domu kobietę z dziećmi, a ona została z niczym. Pomimo, że zainwestowała w ten dom sporo pieniędzy, pochodzących ze sprzedaży mieszkania, które podarowali jej kiedyś rodzice.

Komentarz

Myślisz, że taka sytuacja nigdy nie będzie dotyczyć Ciebie? Bo nie mieszkasz w domu teściów? Być może, jednak czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, co się stanie z majątkiem po śmierci Twojej lub Twojego męża? Albo Was oboje? Bo przecież nikt z Was nie wie, ile będzie żyć.

Nad tymi pytaniami warto pochylić się bez względu na sytuację, a zwłaszcza wówczas, kiedy:

 • mieszkasz w nieswoim domu (rodzice lub rodzeństwo męża mogą Cię wyrzucić),
 • jesteś mężatką a mieszkanie lub dom zapisane są tylko na jedno z Was i macie intercyzę,
 • masz kredyt hipoteczny, ale pracuje wyłącznie mąż/partner a  Ty nie masz zdolności kredytowej
 • nie masz ślubu (jesteście wówczas prawnie obcymi osobami)
 • jest to Twój kolejny związek a partner ma dzieci z poprzedniego małżeństwa (które także mogą dziedziczyć Wasz wspólny majek, jeśli partner nie spisał testamentu)
 • masz byłego męża z którym masz wspólne dzieci (mąż może roztrwonić majątek dzieci przed ukończeniem przez nie pełnoletniości)
 • Twój były mąż założył sobie nową rodzinę (i może wykluczyć Wasze dziecko ze spadku)

Podstawowe informacje o dziedziczeniu znajdziecie na www.gloswielkopolski.pl. Jeśli jesteście po rozwodzie lub weszliście w związek po raz drugi, poczytajcie sobie więcej  tutaj – http://www.spadek.info/dziedziczenie_przez_dziecko_z_poprzedniego_malzenstwa,149,p.html

Pytania na dziś

Czy masz uregulowane kwestie finansowe w swojej rodzinie? Czy pracująca osoba w Waszej rodzinie ma ubezpieczenie na życie? Czy dom, w którym mieszkasz prawnie należy do Ciebie czy do Twoich teściów/rodziców/męża? Czy masz spisaną intercyzę? Czy masz spisany testament? Czy wskazałaś w nim, kto dziedziczy Twoją część majątku? Czy wskazałaś z nim, kto będzie opiekować się pieniędzmi Twoich dzieci do ukończenia przez nie pełnoletności?

Ten wpis jest stricte o majątku, jednak poza nim jest kwestia sto razy ważniejsza  – Kto będzie zajmować się Twoimi dziećmi po Twojej śmierci lub śmierci Was obojga? (Sąd weźmie to pod uwagę).

P.S. Wiem, wiem – to ciężki temat. Ale prędzej czy później warto się nad nim pochylić i spisać testament.  Najlepiej w obecności notariusza. Żeby spać spokojnie.

 

Podziel się wpisem z innymi:
20

Odwiedź nas:

Facebook
Google
Pinterest
Instagram

20 komentarzy dla “Co masz spisany …. testament?”

 1. Bardzo ważny temat. Większość tematów na szczęście mam uregulowane. Ubezpieczanie, polisy, dom. Ale wiesz, że co do samego testamentu nie doszłam. Błąd.

 2. Ważny temat! W Polsce ludzie często nie znają swoich praw, zwłaszcza tych dotyczących dziedziczenia. Często wydaje nam się, że dopóki nas to nie dotyczy to nie warto się nad tym zastanawiać.

 3. To wszystko to prawda. Nawet jeśli człowiek jest młody i zdrowy, powinien jak najszybciej pomyśleć o zabezpieczeniu bliskich na wszelki wypadek. Nawet tak błaha sprawa jak upoważnienie kogoś do naszego konta już uchroni nasze pieniądze przed przepadnięciem na wypadek śmierci.

  1. Dobrze, że o tym wspomniałaś, bo to kolejna ważna kwestia. Chyba tylko raz w zyciu miałam konto, do którego nikogo nie upowazniłam.

  1. Ubezpieczenie to niestety nie wszystko. Bo nawet, jeśli umrzecie (odpukać w niemalowane), to majątkiem dzieci ktoś będzie zarządzać. Fajnie byłoby, gdyby zostało im coś na dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *